Havranie dievča (recenzia)

04.05.2014 16:13

Erik Axl Sund je autorskou dvojicou dvoch švédskych spisovateľov a hudobníkov. Sú známi experimentálnym žánrom ako v hudbe, tak už aj v literárnej prvotine, ktorou sa stalo Havranie dievča. Je v podstate úvodnou časťou trilógie Slabosť Victorie Bergmanovej. Čitateľ a milovník severských kriminálok sa pri čítaní knihy neubráni pocitu, že dvojica autorov je niekedy zručnejšia v marketingu, ako samotnom literárnom majstrovstve.

Temné prostredie a severská tradícia inšpirovala mnohých, aby siahli po ambicióznej prvotine dvojice Jerker Eriksson (*1974) a Håkan Axlander Sundquist (*1965). Pričom Håkan je výtvarníkom, hudobníkom a zvukárom, Jerker zas producentom Håkanovej elektropunkovej skupiny. Kniha Havranie dievča získala nesmiernu publicitu a práva na vydanie kúpilo 35 krajín z celého sveta od Ameriky cez Európu až po Áziu. Teória je postavená na klasickom severskom modeli a lá Stieg Larsson, Larsk Kepler, či Jo Nesbø.

Umelecky naladená dvojica sľubovala nového lídra severskej kriminálky. Na rozdiel od masívnej reklamy sú však reakcie skutočných čitateľov vlažné. Čo sa v Havraňom dievčati stalo?

V centre Štokholmu sa nájde telo mŕtveho chlapca. Zohavené, zničené nadrogované. Časom sa objavujú ďalšie telá a súbežne s ním sa rozbieha vyšetrovanie a osudy hlavných protagonistiek. Jeanette Kihlbergová a Sofia Zetterlundová zažívajú osobné tragédie a spája ich prípad týraných detí. Až časom sa ukáže, že aj niečo omnoho viac.

Zlo je prítomné na každej stránke knihy ako temný tieň. Kniha je písaná v extrémne krátkych kapitolách, aby držala dynamiku deja. Napriek tomu samotný príbeh nie je tak premyslený ako jeho stratégia. Vyšetrovanie, hlboká psychologická podstata, týranie, smrť a ohavenie detí. Silná šálka kávy, ktorá padla za obeť novátorskému spracovaniu. Kniha sa často označuje za prelomovú v žánri krimi, čo môže autorom u niektorých fanúšikov zlomiť väzy.

Havranie dievča sa údajne na trhoch obhajovalo s lístočkom len pre silné žalúdky, no v tomto prípade ide len o reklamu. Brutalita a násilie v knihe síce sú, ale pre milovníkov Keplerových drsných etúd ide len o jemný závan násilia a žiadne šteklenie v žalúdku.

Kniha je dobrým počinom, ktorý zaujme predovšetkým fanúšikov menej tradičných koncepcií knižného sveta. Na druhej strane v jej prípade reklamné kampane mierne prestrelili text, čo môže mnoho fanúšikov zaskočiť. Je písaná drsne, realisticky, ale o titul bestseller sa viac menej postarala masívna kampaň. Reálne postavenie dvojice Erik Axl Sund na literárnom poli sa ukáže pri ďalších dvoch avizovaných pokračovaniach.